EnglishFrenchPolish

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi go zapłacić?

Kupiłeś właśnie auto? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od zakupu samochodu w urzędzie skarbowym. Z naszego artykułu dowiesz się, na kim spoczywa ten obowiązek, ile wynosi oraz kto jest z niego zwolniony.

Czym jest podatek od zakupu samochodu?

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, nie zawsze myśli się o formalnościach, urzędach czy podatkach. Warto jednak mieć je na uwadze. Ponieważ, kiedy o nich zapomnisz, urząd skarbowy może upomnieć się o swoje. Tak jest w przypadku podatku od zakupu samochodu. Czym on jest?
Jest to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych. Znany jest także podatek od wzbogacenia. Auto, pożyczka czy darowizna to tylko niektóre przykłady, kiedy trzeba zapłacić PCC-3. Na jego zapłatę jest 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży.
Podatek ten istnieje od 2001 roku. Zastąpił on dawną opłatę skarbową. Obejmuje on wiele transakcji, które dotyczą osób prywatnych. Jego wysokość zależy od rodzaju umowy. W przypadku sprzedaży samochodu podatek wynosi 2%. Z kolei PCC-3 dla umowy pożyczki to już tylko 0,5%.
Co jednak istotne wysokość podatku zależy od wartości auta. Nie zawsze kwota ta pokrywa się z ceną, za jaką go kupiliśmy. Jeśli jego wartość jest zaniżona, urząd skarbowy może poprosić o dopłatę. Trzeba jednak pamiętać, że za wysokie zaniżenie wartości pojazdu mogą grozić konsekwencje karne i skarbowe.

Kto płaci podatek za samochód?

Podatek od zakupu samochodu nie zawsze jest obowiązkowy. Są jednak sytuacje, kiedy niezapłacenie PCC-3 może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Kto zatem musi go zapłacić?
Samochód podlega podatkowi, kiedy nie jest kupowany na fakturę VAT, a jego wartość przekracza 1000 zł. Pokażmy to na przykładzie.
Marek decyduje się na zakup samochodu prosto z salonu. Znajduje wymarzony model, wpłaca pieniądze i otrzymuje kluczyki. Podczas sprzedaży salon wystawił mu fakturę. Na niej jest nie tylko koszt pojazdu, ale także podatek VAT. W takim przypadku Marek nie musi zawracać sobie głowy podatkiem od samochodu tylko cieszyć się jazdą nowym autem.
Inaczej jest w przypadku Andrzeja. W odróżnieniu od Marka nie decyduje się on zakup nowego auta z salonu. Zamiast tego znalazł ciekawą ofertę od prywatnego sprzedawcy. Umówił się, zgodził się na warunki i wpłacił pieniądze. Sprzedający nie był jednak płatnikiem VAT, dlatego nie mógł wystawić faktury. Z tego powodu Andrzej musiał pamiętać o tym, aby zapłacić podatek za samochód w wysokości 2% wartości samochodu.

Kto jest zwolniony z podatku od kupna samochodu?

Powiedzieliśmy już, że podatek od kupna samochodu dotyczy tych osób, które kupują pojazd od osób prywatnych. Nie dotyczy on zatem transakcji zawieranych z salonem samochodu. Oprócz takich sytuacji są jeszcze inne wyjątki, o których warto pamiętać.
Podatek PCC-3 nie obowiązuje także wtedy, kiedy sprzedaż jest dokonywana w inny kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umowa ze sprzedawcą jest zawierana w Polsce, a samochód jest za granicą. W takim przypadku powstaje obowiązek zapłaty PCC-3.
Z podatku od zakupu samochodu są zwolnione też osoby niepełnosprawne, jeżeli pojazd został zakupiony na własny użytek i legitymują się:

  • orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności z uwagi na choroby narządów ruchu.

Czym grozi brak zapłaconego PCC-3?

Co się stanie, jeśli zapomnisz o podatku od samochodu? Najlepiej jak najszybciej zgłoś się do urzędu skarbowego i wyraź czynny żal. Dzięki temu możesz liczyć na mniejsze konsekwencje.
W innym razie urząd ma prawo nałożenia kary za opóźnienie. Jej wysokość zależy od wartości płacy minimalnej. Przykładowo w 2022 roku taka kara może wynosić od 301 zł (jest to 1/10 płacy minimalnej) do nawet 60 000 zł (20-krotność płacy minimalnej).

Chociaż podatek za samochód jest wymagany tylko w określonych sytuacjach, warto wiedzieć o nim więcej. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji i będziesz miał pewność, że udało Ci się dopełnić wszystkich formalności związanych z zakupem auta.

Powrót do listy wpisów